Statny zamestnanec

Štátny zamestnanec

výber z diskusie https://www.etrend.sk/poradna-pravo/nezaradene/zamestnanec-v-statnej-spr...

Úplné znenie zákona č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov č. 443/2006

§ 59
Obmedzenie podnikania a inej zárobkovej činnosti
1, Štátny zamestnanec nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo obdobná s predmetom výkonu štátnej služby, ak tento zákon neustanovuje inak. Štátny zamestnanec je povinný služobnému úradu písomne oznámiť výšku príjmu z činností podľa prvej vety, ktorý v predchádzajúcom kalendárnom roku presiahol sumu 1 659,70 eura, do 31. marca kalendárneho roka. Inou zárobkovou činnosťou sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu - tento odstavec má však kopu výnimiek, neuviedli Ste totiž, v ktorej oblasti štátnej správy pôsobíte a čím by sa mala, resp. sa zaoberá s.r.o. - odporúčam pozrieť http://www.profesia...

2, Štátny zamestnanec nesmie byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb vykonávajúcich podnikateľskú činnosť. To neplatí, ak je štátny zamestnanec vyslaný do takého orgánu vládou alebo služobným úradom. Štátny zamestnanec v súvislosti s členstvom v riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánoch právnických osôb nemôže od príslušnej právnickej osoby poberať odmenu alebo iný príjem.
Pokiaľ máte v danej veci nejasnosti, je vhodné písomne požiadať vedúceho služobného úradu o stanovisko, resp. o súhlas s pôsobením v s.r.o.

 



Cize spolocnikom byt moze, moze byt zivnostnikom, ale nemoze byt konatelom s.r.o. (riadiaci organ pravnickej osoby). Podla mna je sporne aj to ci moze byt spolocnikom s.r.o., pretoze spolocnik sa zucasnuje valneho zhromazdenia (je to vsak jeho pravo, nie povinnost), ktore je taktiez riadiacim organom spolocnosti.

Podla mojho nazoru moze byt spolocnik, no nemoze byt konatel.

  • 8.2.2009 / Brain / Reagovať

    Mam to z osobnej skusenosti.Tak ako radik napisal, písomne požiadať vedúceho služobného úradu o stanovisko. Vsetky ostatne domnienky su len spekulaciou. Ja som to obisiel tak, ze namiesto mojho mena figurovalo manzelkine meno. Takto robia aj vrcholovi politici.

    • 8.2.2009 / radik / Reagovať

      brain, súhlas, najlepšie je hodiť to na manželku, priateľku, resp. niečo také, aby sme zas v novinách nevideli novú kauzu.

  • 9.2.2009 / Peter33 / Reagovať

    Podľa môjho názoru:
    1. Štátny zamestnanec nemôže byť konateľom v s. r. o., keďže je riadiaci orgán

    2. Štátny zamestnanec nemôže byť spoločníkom v s. r. o., keďže je členom VZ, ktoré je riadiaci orgán

    3. štátny zamestnanec môže byť zamestnaný v s. r. o. pokiaľ nie je konflikt podľa § 59 ods. 1 (... zhodná alebo obdobná ...)

    Pre definitívne stanovisko (hlavne čo sa týka bodu 2) by som sa obrátil so žiadosťou o vysvetlenie na MPSVaR SR, ktoré je gestorom zákona o štátnej službe, nie na na vedúceho služobného úradu.